Приветствую Вас Гость!
Воскресенье, 22.12.2024, 23:37
Главная | RSS

Меню сайта

Категории раздела

Интересное

Наш опрос

Ваш пол
Всего ответов: 1022

Статистика


Поиск

Интересное

Загрузка...

к празднику

Главная » Файлы » Монологи » Тексты монологов

Тема "лихі люди" у заголовоку повісті «Лихі люди»
04.10.2017, 16:00

У цій розмові, крім тих значень, які виникають з об’єктивно-мовних одиниць, народжується ще одне значення, пов’язане з темою лихих людей: «І вчися — лихо, і не вчися — лихо», «лиха вже його година вішала...» — це вже звучить як пряме звинувачення тим, хто сіє лихо, творить лиху годину і справді лихих людей.
Завершується повість знову ж таки поняттям «лихі люди», як розуміли його батьки Телепня. Сумуючи за своїм безталанним Петрусем, «шепчуть вони таємно обоє: «Лихі люди! лихе товариство!».
Таким чином, наскрізний елемент «лихі люди» у повісті представлений з різних — п’ятьох — точок зору: авторське розуміння, розуміння його провідним рухомим персонажем, офіційна точка зору і наклеп («вороги темних людей, фальшиві гроші роблять»), точка зору тюремщиків, точка зору матері — звичайна, побутова, навіяна офіційною. Кожна з цих точок зору оточена певним образно-емоційним і семантичним шаром. Найбільше місця посідає шар навколо поняття «лихі люди», як його розуміють автор і головний персонаж. Всі ці точки зору на основну проблему твору пов’язуються між собою діалектично: любов і ніжність чулого серця обертається гнівом і ненавистю до існуючої дійсності. І чим чуліше серце, тим більша ненависть до ладу. Чулість, вразливість серця, власне, у Петра — це основний грунт, на якому формується його шлях до «лихих людей», до чесного юнацтва, яке прагне боротися за долю свого народу.
Авторське осмислення проблеми «лихих людей» розвивається до звинувачення справді лихих людей — правителів, як називають їх у повісті, тих, хто здійснює політику самодержавства, пануючих класів, кого самодержавство захищає. Панас Мирний заперечує офіційну версію про злодіїв і показує, що так називають людей благородних, готових до самопожертви в ім’я знищення неправого ладу і побудови нового. То ж не дивно, що твір викликав обурення цензури. Надсилаючи рукопис Панаса Мирного на розгляд Головного управління в справах друку, київський цензор писав 24 лютого 1886 року: «Навряд чи треба додавати, що це оповідання не може бути дозволене до друку, і треба дивуватися сміливості автора, який наважився спробувати надрукувати подібні сцени» .
Сам Мирний у листі до М. М. Коцюбинського від 11 травня 1900 року писав про те, що заради цензури він змінив заголовок повісті «Лихі люди» на «Товариші» . Звернімо увагу ще раз на важливе значення такого заголовка: як наскрізний елемент, він об’єднує всю систему в одне ціле, в одну змістовну структуру. Заголовок примушує думати над тим, хто ж насправді «лихі люди».
В повісті є ще один важливий наскрізний елемент — це життя (сонце) і не життя (тьма, потворність). Він пов’язує авторські роздуми і внутрішній світ молодих «лихих людей». Ми пам’ятаємо, як вмонтовується цей елемент у вступ до повісті. Простежимо його в системі.
Антитеза «життя—яе життя, мука, животіння, спотворене життя» і аналогічно синонімічне до неї «сонце — тьма» пов’язує всі плани повісті в одне ціле і спрямоване на доказ такої думки: від природи життя прекрасне. Але немає гармонії між тим, що твориться в природі і що робиться в людському суспільстві, де життя спотворене. Те, за що борються «лихі люди», чесне юнацтво — це життя; те, що існує зараз, — «темне, безрадісне», його треба знищити (пригадаймо внутрішній монолог Петра Телепня, коли він думає про своїх товаришів, 107).
Ця наскрізна антитеза починається із вступу і з новою силою розгортається після другого ж марення Петра. Вона подібна до антитези у вступі, лише тепер у ній більше діють люди.

Категория: Тексты монологов | Добавил: Таврия
Просмотров: 1197 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 1.0/1
Татарский сценарий выкупа невесты
Детские конкурсы для любого праздника.
Сценарии для юбилея.
Сценарий детской сказки на Новый год
Русские народные сказки
Отличные игры и названия конкурсов
Интересные сценки на Рождество


Прикольные, веселые и смешные Монологи для вас. Сайт посвящен различным видам игровых мероприятий, которые люди с удовольствием устраивают на праздники. Монологи, в том числе Тексты монологов, обязательно пригодятся вам на празднике, вечеринке, сборе друзей и коллег. Монологи для взрослых и детей, прикольные и смешные Монологи для мальчиков и девочек, мужчин и женщин помогут вам сделать ваш праздник просто незабываемым. Также этот сайт станет настоящей находкой для школьников, учителей и воспитателей в детском саду, потому-что вы здесь подберете для себя и детишек оригинальные и интересные Монологи.